DZIĘKUJEMY ZA UCZESTNICTWO

ZAPRASZAMY ZA ROK

O konferencji

Konsorcjum Patent Intelligence Institute wraz z Partnerami mają przyjemność zaprosić Państwa na konferencję pt. „Informacja patentowa drogą na rynek Europy. Jak inspirować, chronić i korzystać z rozwiązań.”

W pierwszej części przedstawione zostaną podstawowe informacje wraz przykładami dot. systemu ochrony rozwiązań technicznych, a także zaprezentowane zostaną bazy i narzędzia oferowane przez EPO i UP RP.

Po przerwie zaprezentujemy Państwu nasze doświadczenia w stymulowaniu i wybieraniu innowacyjnych rozwiązań, a także omówimy strategie ochrony rozwiązań i metody wyceny patentów. Na koniec zaprosimy Państwa do aktywnego udziału w panelu dyskusyjnym, w ramach którego podzielimy się z Państwem naszymi doświadczeniami z praktycznego korzystania z zasobów informacji patentowych.

Konferencja odbędzie się w budynku Politechniki Wrocławskiej – budynek D-21, wejście A sala 007

Agenda Konferencji

9:30 – 10:00

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW; BUFET KAWOWY

10:00 – 10:10

POWITANIE GOŚCI. Przedstawienie prelegentów.

10:10 – 11:00

Dr inż. Anna Haznar

Tomasz Gawliczek

System ochrony patentowej rozwiązań technicznych

  1. Wprowadzenie w problematykę ochrony rozwiązań – różnice między prawami autorskim, know-how i patentami
  2. Definicja wynalazku
  3. Zarys procedury udzielania patentów
  4. Wyłączenia przedmiotowe spod patentowania
  5. Praktyczne przykłady patentów

11:00 – 11:45

Michał Gołacki

BAZY, NARZĘDZIA STATYSTYCZNE I ANALITYCZNE ORAZ USŁUGI OFEROWANE PRZEZ EPO

  1. Dokumenty patentowe – baza Espacenet
  2. Informacje o statusie prawnym – European Patent Register
  3. Dane statystyczne do biznesowego wykorzystania – PATSTAT Online
  4. European Publication Server, Open Patent Services, European Patent Bulletin, Common Citation Document

11:45 – 12:15

LUNCH

12:15 – 13:00

Andrzej Żurawowicz

Dr inż. Sebastian Koziołek

Katarzyna Paprzycka

Dariusz Żuryński

OCENA POTENCJAŁU ROZWIĄZAŃ I WYCENA PATENTÓW

  1. Stymulowanie rozwoju innowacji. Metody oceny i wyboru najlepszych rozwiązań
  2. Projektowanie maszyn, urządzeń i pojazdów z zastosowanie inżynierii wynalazczości oraz TRIZ
  3. Strategie ochrony rozwiązań
  4. Metody i narzędzia wyceny patentu

13:00 – 13:45

Dr inż. Lidia Żurawowicz

Piotr Otręba

Andrzej Żurawowicz

PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE INFORMACJI PATENTOWEJ – panel dyskusyjny

  1. Możliwe obszary zastosowań – świadomość w Europie i Polsce
  2. Przykłady analiz w oparciu o informacje patentowe:
    • jak mój pomysł wygląda na tle innych? czy jest on innowacyjny?
    • w poszukiwaniu inspiracji – jakie są trendy? podobne rozwiązania
    • czy mam szansę na ochronę? jak odnaleźć się wśród konkurencji?
  3. W jaki sposób można powiązać potrzeby informacyjno-decyzyjne przedsiębiorstw z bazami i narzędziami EPO (i innymi) oraz usługami ośrodka Patlib?
  4. Rola ośrodka Patlib Politechniki Wrocławskiej w konsorcjum Patent Intelligence Institute

13:45 – 14:00

pODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI

Partnerzy

Prelegenci

Osoby, które zabiorą głos na konferencji.

Dr inż. Anna Haznar

Europejski rzecznik patentowy w kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi. Specjalizuje się w prowadzeniu badań i poszukiwań patentowych, a także bierze udział w przygotowywaniu zgłoszeń patentowych wynalazków z dziedziny inżynierii materiałowej, fizyki, nanotechnologii oraz informatyki. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w pracy badawczo-rozwojowej, w tym poszukiwaniach patentowych dot. wynalazków z zakresu nanotechnologii.

Katarzyna Paprzycka

Rzecznik patentowy w Dziale Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej Politechniki Wrocławskiej. Ukończyła stacjonarne studia magisterskie na kierunku Biotechnologia na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej oraz podyplomowe studia prawa własności przemysłowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Występuje jako pełnomocnik przed Urzędem Patentowym RP w sprawach dotyczących uzyskiwania i utrzymywania ochrony praw wyłącznych krajowych ora zagranicznych (znaki towarowe, wzory przemysłowe, wzory użytkowe oraz wynalazki). Specjalizuje się w ochronie rozwiązań z dziedziny nauk przyrodniczych takich jak: chemia, biologia, farmacja, biotechnologia, nanotechnologia czy medycyna jak również w badaniach patentowych.

Dr inż. Lidia Żurawowicz

Nauczyciel akademicki z dziedziny ochrony własności intelektualnej, strategii zarządzania wiedzą chronioną oraz wykorzystania informacji patentowej w procesach innowacyjnych. Od kilkunastu lat współpracuje m.in. z Działem Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej Politechniki Wrocławskiej i z Urzędem Patentowym RP. Bierze czynny udział w szkoleniach, konferencjach, wykładach, a także współtworzy serię publikacji na edukacyjnym portalu internetowym Urzędu Patentowego RP. W ramach konsorcjum Patent Intelligence Institute świadczy usługi szkoleniowe oraz doradcze. Jest również certyfikowanym nauczycielem MBSR (ang. Mindfulness Based Stress Reduction) – programu redukcji stresu służącego m.in. umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz rozwijania własnego potencjału zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Dr inż. Sebastian Koziołek

Pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Mechanicznym w Katedrze Konstrukcji i Badań Maszyn. Jest mobilnym naukowcem rozwijającym dziedziny nauki w zakresie przewidywania rozwoju technologii oraz inżynierii wynalazczości i jej zastosowania w rozwiązywaniu złożonych mechanicznych problemów inżynierskich oraz projektowania nowych produktów i usług. Powadzi także prace badawcze dotyczące odnawialnych źródeł energii, kreatywności oraz zarządzania, współpracując z wieloma zagranicznymi jednostkami naukowymi i przedsiębiorstwami na całym świecie. Jest laureatem europejskiego programu Leonardo da Vinci, w ramach którego zaprojektował instalację do mieszania składników w produkcji artykułów farmaceutycznych w firmie produkcyjnej SkidTek w Irlandii. W 2010 roku odbył trzymiesięczny staż naukowy jako profesor wizytujący na George Mason University w USA. Uczestnik programu MNiSzW „TOP 500 Innovators”, w ramach którego odbył staż na uniwersytecie Stanforda w Dolinie Krzemowej. Od października 2017 r. pełni również funkcję prezesa europejskiego stowarzyszenia ETRIA – European TRIZ Association.

Tomasz Gawliczek

Radca prawny i aplikant rzecznikowski w kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi. Specjalizuje się w krajowych, unijnych oraz międzynarodowych procedurach z zakresu prawa znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Jako prawnik zajmuje się również postępowaniami spornymi oraz sprawami sądowymi z zakresu naruszeń praw własności intelektualnej i praw własności przemysłowej, a także zwalczania nieuczciwej konkurencji. Bierze udział w przygotowaniu kompleksowych opinii prawnych dotyczących szeroko rozumianych praw na dobrach niematerialnych. Bogate doświadczenie dydaktyczno-szkoleniowe zdobywał m.in. prowadząc przez kilka lat zajęcia na wrocławskich uczelniach wyższych.

Piotr Otręba

Współtwórca-założyciel instytutu. Jest rzecznikiem patentowym, pracownikiem Politechniki Wrocławskiej, kieruje regionalnym ośrodkiem PATLIB sieci Europejskiego Urzędu Patentowego wspierającym ochronę innowacji jako narzędzia sukcesu biznesowego przedsiębiorstw. Pełni funkcję przewodniczącego uczelnianej Komisji ds. Transferu Technologii. Jest odpowiedzialny za sprawy własności przemysłowej oraz współpracę zespołów wewnętrznych i zewnętrznych w tym zakresie. Jego główne zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół: technicznych, prawnych i ekonomicznych wymiarów innowacji i wynalazczości, a także roli zasobów ludzkich w ich generowaniu. Przygotowywał strategie ochrony dóbr intelektualnych, regulaminy zarządzania zasobami IP, negocjował kontrakty na styku nauki i biznesu w zakresie zabezpieczania, dystrybucji i wykorzystania wiedzy powstałej w pracach B+R. Działał także w charakterze wykładowcy, projektanta systemów informacyjnych i eksperta doradzającego.

Dariusz Żuryński

Architekt rozwiązań biznesowych w firmie Funky Business Consulting. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej oraz Wydziału Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od ponad 20 lat zajmuje się definiowaniem i realizacją projektów związanych z wykorzystaniem technologii informatycznej dla wsparcia procesów biznesowych w przedsiębiorstwach różnej wielkości, działających w wielu branżach. Szczególnym obszarem jego uwagi jest wpływ stosowanych rozwiązań na zwiększenie efektywności procesów w powiązaniu z poprawą komfortu pracy i jakości życia jego uczestników. W ramach konsorcjum Patent Intelligence Institute zajmuje się analizowaniem zbiorów patentowych w kontekście monitoringu otoczenia patentowego, a także dokonywania oceny powstających rozwiązań oraz wyceny patentów.

Andrzej Żurawowicz

Prezes firmy doradczej Funky Business Consulting sp. z o.o.. Jest absolwentem Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu Europejskiego Prawa Patentowego na Uniwersytecie Konstanz (Niemcy). Posiada 20-letnie doświadczenie w realizacji projektów w obszarze IT na różnych szczeblach organizacyjnych. Jest współtwórcą i założycielem konsorcjum Patent Intelligence Institute, w ramach którego koncentruje się na rozwoju usług i produktów z wykorzystaniem informacji patentowych, a także na zagadnieniach związanych z zarządzaniem procesem innowacyjno-wynalazczym.

Zapisz się na konferencję

Biuro Konsorcjum
Patent Intelligence Institute

Plac Grunwaldzki 11
Bud. D-21 „Bibliotech”,
Część A (przy bud. D-2), piętro II
Wejście – pok. nr 204

e-mail: patent@pwr.edu.pl

© Patent Intelligence Institute 2017. All Rights Reserved